ارشیو اخبار
نویسنده : مدیر سایت    
شنبه 30 دی 1396
    
بازدید: 418
    
زبان : فارسی
    

به نام داناترین دانایان
سپاس، خداوند بزرگ که توفیق نگارش 15 جلد در رابطه با آمار فضایی نصیب ما گرداند. این جلدها به عنوان منبع جامع و کاملی برای فراگیری آمار فضایی و تفسیر و تحلیل داده¬های مکانی و همچنین به عنوان یک مرجع برای حرفه¬های متعدد مرتبط با اطلاعات مکانی – فضایی و تحلیل آن¬ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این کتاب¬ها به عنوان یک منبع ارزشمند برای افرادی خواهد بود که با جمع¬آوری و تحلیل داده¬های مکانی سر و کار دارند. اولین جلد از این مجموعه آمار فضایی به کلیاتی در رابطه با این علم اختصاص داده شده است. جلد اول کتاب آمار فضایی تحت عنوان مقدمه¬ای بر آمار فضایی (تحلیل داده¬های مکانی) بیشتر جهت معرفی و آشنایی با آمار فضایی جهت محقیقین، اندیشمندان و دانشجویان می¬باشد. فصل اول کتاب به کلیاتی در رابطه با آمار کلاسیک و آمار فضایی و تفاوت آن اشاره دارد. در این فصل اهداف، موضوعات و کاربردهای این علم توضیح داده می¬شود. در فصل دوم به مدل¬های
داده¬های مکانی و توصیفی اشاره و سپس در فصل سوم به نمونه برداری فضایی و انواع آن مفصل اشاره شده است. در فصل چهارم به تحلیل اکتشافی داده¬ها همانند تشخیص داده پرت، مانایی و ... پرداخته شده است. از آن جا که زمین آمار به عنوان پیش¬نیاز و مدخل ورودی علم آمار فضایی است سعی شده در فصل پنجم به مقوله درون¬یابی (زمین آمار، چندجمله¬ای عمومی، محلی و ...) پرداخته شده است. یکی از ارکان اساسی در تحلیل¬های آمار فضایی فاصله و جهت است که از قانون اول توبلر جغرافیا (اصل توبلر) نشأت گرفته است که در این فصل توضیح داده می¬شود. فصل ششم، هفتم، هشتم به ترتیب به آمار توصیفی و استنباطی، آماره¬های عمومی و محلی فضایی اختصاص داده شده است. از آن جا که تشخیص همبستگی¬های فضایی اهمیت زیادی پیدا می¬کند در فصل دهم به معرفی خوشه¬بندی فضایی پرداخته می¬شود. همان طور که می¬دانید هدف غایی علم کشف حقیقت می¬باشد و برای نیل به آن نیازمند تفکر، تحلیل داده¬ها، تفسیر، پیش¬بینی دقیق و تشخیص متغیرهای موثر می¬باشد که در فصل یازدهم به این موضوع پرداخته شده است. از آن جایی که نتایج تحلیل داده¬های فضایی در قالب نقشه ارائه می¬گردد لذا تکنیک¬ها، روش¬ها، ابزارهای بصری¬سازی خیلی حائز اهمیت است که در فصل دوازدهم به این مقوله پرداخته شده است.
محقیقینی می¬توانند آمار فضایی را درک کنند که ابتدا درک صحیحی از آمار کلاسیک داشته باشند و چون در این کتاب نمی¬توانستیم آمار کلاسیک را به طور مفصل شرح دهیم، در پیوست نگاهی گذرا به برخی از موضوعات آمار کلاسیک که برای درک آمار فضایی مهم است به رشته تحریر در آمده است. نگارندگان این کتاب خاطر نشان می¬سازند که این پیوست به معنای تمام آمار کلاسیک نیست و صرفاً جهت آشنایی محقیقین می¬باشد چرا که علم آمار کلاسیک بسیار گسترده و در دهها جلد، و یا صدها جلد نمی¬گنجد.
برای درک بهتر هر فصل خلاصه مربوط به آن فصل به همراه سوالات چالش برانگیز و منابعی برای مطالعه بیشتر آورده شده است. این کتاب به جامعه علمی مخصوصاً پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و همچنین مدیران و برنامه¬ریزان کشور تقدیم می¬شود.
خیلی خوشحال می¬شویم که ما را از انتقاد¬ها و نظرات راهگشای خود مطلع سازید. پیشنهادات خود را می¬توانید با شماره 09382252774 و پست الکترونیکی sjavizadeh @yahoo.com ارسال نمایید و یا با ما در میان بگذارید.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.